Lotnisko Chopina realizuje w nocy 50-60 operacji lotniczych

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury w dniu 24 września 2015 r. był obecny dyrektor naczelny PP „Porty Lotnicze” Michał Kaczmarzyk. Wypowiadał się m.in. na temat funkcjonowania lotniska Chopina w Warszawie. Szczególnie istotne, w kontekście roszczeń dotyczących Obszaru Ograniczonego Użytkowania, są następujące informacje:

„W dzień możemy oczywiście upchać dużo samolotów, ale w nocy nasze możliwości są ograniczone. Obecnie pomiędzy 22.00 a 6.00 realizujemy od 50 do maksymalnie 60 operacji. Dzieje się tak wyłącznie dzięki specjalnemu systemowi do mierzenia hałasu, który zainstalowaliśmy, ponieważ bez niego maksymalnie mielibyśmy najwyżej czterdzieści kilka operacji nocnych. Jak widać, i tak sporo dokładamy w nocy”.

Zgodnie z Przeglądem ekologicznym dla lotniska Chopina, w porze nocy, powinno być wykonywane co najwyżej 40 operacji lotniczych.

W naszej ocenie, akustycy powoływani przez sąd, w celu określenia klimatu akustycznego w pomieszczeniach, powinni uwzględniać, w oparciu o powyższe dane, w wyliczeniach miarodajnego poziomu dźwięku dla pory nocy, dla perspektywy rozwoju ruchu lotniczego, co najmniej 60 operacji lotniczych.